Zrak novorozence

Zrak novorozence

Zrak novorozence se od zraku dospělého člověka výrazně liší. Odborníci zjistili, že dosahuje asi poloviční úrovně zrakových schopností u dospělého člověka.

Ihned po narození sice dítě vidí, ale dokonale zaostřit dokáže pouze na přibližně 20 až 30 cm. Na tuto vzdálenost umí brzy rozpoznat obličeje svých blízkých, v prvé řadě samozřejmě matky. Tato vzdálenost ostatně odpovídá vzdálenosti, kdy jej matka drží v náručí, či jej kojí. Není tedy v žádném případě náhodná.

Jak vidí novorozenec

V prvních dnech bezprostředně následujících po porodu však děti tráví většinu času posilujícím spánkem. Hlavně v případě předčasného narození mají své oči většinou zavřené a jen jejich pouhé otevření vyžaduje vynaložení velkého úsilí. Vždy ovšem záleží na konkrétním dítěti, a nelze tak úplně paušalizovat. Osoby či předměty, které jsou ve větší vzdálenosti, novorozenec vidí neznatelně až rozmazaně.

reklama
Je sice schopen zaostřit i do několika desítek decimetrů, ale vzhledem k jeho netrénovanému zraku je to pro něj velmi složité. V prvních dnech a týdnech je zrak novorozence limitován i co do pohybu do stran. Novorozenec stejně tak není schopen koordinovat pohyb hlavičky a očí. Už v tomto raném věku však je schopen zaměřit svůj zrak na konkrétní předmět či osobu.

Už v prvních dnech dítě živě sleduje své bezprostřední okolí. Zatím však není schopno reagovat na konkrétní podněty. Upoutat cíleně jeho pozornost je zatím takřka nemožné. Zrak novorozence každopádně bez problémů reaguje na světlo a tmu a můžeme u něj pozorovat mrkací reflex.
Po několika týdnech je vhodné začít jeho zrak stimulovat pomocí hraček, v ideálním případě notně barevných a vydávajících zvuk. Je rovněž zajímavé, že pozornost dítěte prokazatelně nejvíce upoutává lidský obličej. Zejména jej zajímají mimické reakce, které se dokonce časem snaží více či méně úspěšně napodobovat.

Zrak u miminka

Nejde přesně určit, kdy začít zrak dítěte stimulovat, ale jistě zde platí, že čím dříve, tím lépe. Je ovšem třeba u takových her myslet na to, abyste od dítěte byli vzdáleni opravdu nejvýše zmíněných 30 cm. Zrak novorozence se vyvíjí poměrně rychle a sami po několika týdnech až měsících zaznamenáte rychlé pokroky.

Podělte se s námi o své zkušenosti a rady
Zrak novorozence Diskuse

Může Vás také zajímat
Plavání kojenců a batolat, Koupání miminka

Související články
Procházky s novorozencem
Kojenecké období
Kojení novorozence
Novorozenecká kolika
Opruzeniny u kojenců
Péče o pupeční pahýl
Vojtova metoda
Začínáme s příkrmy