Vojtova metoda

Vojtova metoda

Vojtova metoda nese jméno po svém zakladateli MUDr. Václavu Vojtovi, který tento soubor cvičebních technik „vynalezl“ již v 50. letech minulého století. Celá metoda spočívá v přiměřeném tlaku na určité body lidského těla a v následných doprovodných cvicích.

Vojtova metoda se nejčastěji praktikuje u malých dětí do jednoho roku v případě, že u nich byla zjištěna pohybová nezralost, lehké nervové výkyvy či problémy se slehlou hlavičkou a tak dále.

reklama
Vojtovka

Dobrý dětský lékař obvykle dokáže včas rozpoznat, že s dítětem není vše v pořádku a Vojtovu metodu mu předepsat. Dítě dochází v pravidelných intervalech k fyzioterapeutovi, který cviky ukazuje matce, aby si je sama osvojila. Uvolňovací cviky s dítětem poté může provádět sama, a to 2 až 3 krát denně na rovné a tvrdé podložce. Zahrnují otáčení hlavičky do obou stran či natáčení nožiček do boku. Při každém cviku je zároveň nutné tlačit na předem dané body.

Vojtova metoda vlastně rovněž představuje sofistikované protažení svalů, které později umožňuje dítěti snadněji začít s prvními krůčky. Pomáhá předcházet klasickému stáčení chodidel dovnitř, které může chůzi dítěte velmi negativně ovlivnit. Vojtova metoda zahrnuje několik základních cviků a pro dítě jejich vykonávání nepředstavuje žádné bolestivé prožitky. Je ovšem samozřejmé, že tyto protahovací cviky nebude mít nijak zvlášť v oblibě a cvičení bude obvykle doprovázené křikem a pláčem.

Jakmile však cvik dokončíte, dítě se okamžitě utiší a nemusíte se tedy obávat nějakého negativního vlivu na jeho psychiku. Je lékařsky prokázané, že Vojtova metoda je velmi úspěšná a pokud matky s dětmi poctivě cvičí, výsledky se dostaví.

Děti, které jsou na tom na startu hůře než jejich vrstevníci, je po několika měsících cvičení nejenom doženou, ale obvykle i předeženou. Vojtova metoda má smysl a vyplatí se ji v případě nutnosti věnovat s největší pečlivostí.

Podělte se s námi o své zkušenosti a rady ( diskutuj a vyhraj )
Vojtova metoda Diskuse

Může Vás zajímat
Plavání kojenců a batolat, Koupání miminka

Související články
Novorozenecká kolika
Opruzeniny u kojenců
Poloha na tygříka
Procházky s novorozencem
Škytavka u novorozenců
Začínáme s příkrmy
Kdy začít s příkrmy

Wikipedia: Vojtova metoda