Škytavka u novorozenců

Škytavka u novorozenců

Škytavka u novorozenců představuje další z malých trápení, kterým musí vaše malé dítě čelit. V porovnání s nadýmáním, refluxem či bolestí při růstu zoubků jde sice jen o maličkost, přesto nejde rozhodně o nic příjemného. Na druhou stranu lze říci, že jde o zcela běžnou záležitost a rodiče by se škytavkou neměli příliš znepokojovat.

Možná bude pro vás překvapením, že odborníci doposud nepřišli s teorií, která by prokazatelně určila příčinu novorozeneckého škytání. Obecně se však má za to, že je způsobena podrážděním bránice. Jisté je zase to, že škytavka více trápí děti, které trpí rovněž na reflux a čas od času je může „přepadat“ téměř po celý první rok jejich života.

reklama
Škytavka u novorozence a kojence

Škytavka představuje přirozený proces, přesto je možné škytavce do jisté míry předcházet. Pokud k ní například dojde v průběhu kojení, doporučuje se pokračovat v krmení dál. V případě, že škytá dítě mimo chvíle kojení, může pomoci pár loků mateřského či umělého mléka. Některé děti škytavka zase přejde, pokud je držíte ve vzpřímené poloze. Poněkud „avantgardnější“, ale zároveň účinnou metodu představuje fouknutí dítěti do tváře. Dítě začne rychleji dýchat, což ovlivní jeho bránici.

Je třeba si ale přiznat, že žádná metoda nezaručí konec škytání. Obvykle je prostě třeba počkat, až škytavka sama odezní. Ve většině případů se tomu tak děje do několika málo minut. Jestliže trvá škytání desítky minut či snad ještě déle, je lepší navštívit vašeho dětského lékaře.

Může Vás také zajímat
Kojení novorozence, Mateřské mléko, Umělé mléko

Související články
Novorozenecká kolika
Koupání miminka
Opruzeniny u kojenců
Péče o pupeční pahýl
Poloha na tygříka
Seboroická dermatitida u kojenců
Zrak novorozence
Reflux