Reflux

Reflux u kojenců

Reflux u kojenců představuje odborný lékařský termín, pod kterým se skrývá zvracení. U takto malých dětí je způsoben ještě nevyvinutou jícnovou záklopkou mezi jícnem a žaludkem.

Reflux je vedle této fyziologické příčiny způsoben rovněž tím, že někteří kojenci při kojení příliš hltají. Spolykají přitom velké množství vzduchu a doposud malý žaludek není schopen reagovat jinak než právě zvrácením mateřského mléka a vzduchu.

reklama
Refluxní choroba jícnu

Refluxu je možné do jisté míry předcházet například tím, že dítě necháte v přibližně polovině kojení odříhnout. Stejně tak proti nepříjemnému zvracení pomáhá tzv. zvýšená poloha dítěte. Jednoduše podložíte zadní nohy postýlky tak, aby byla horní část tělíčka s hlavičkou výše než nožičky. Dítě v této poloze ponecháte při spaní ve dne i v noci.

Refluxem trpí podle lékařských odhadů téměř polovina kojenců. Z toho vyplývá, že jde o běžnou záležitost a rodiče by se jí neměli nechat příliš zneklidňovat. Za standardní je všeobecně považováno, když kojenec zvrací ihned po nakojení a v malé míře. Pokud u dítěte pozorujete zvracení po delší době od kojení a jedná se o větší množství, je třeba takový stav zkonzultovat s lékařem. Může jít o poněkud závažnější záležitost, která může signalizovat poruchu trávícího traktu.

Zvracení kojenců lze rovněž předejít tím, že s dítětem těsně po nakojení neprovádíte příliš rychlé pohyby. Často stačí opravdu málo a reflux okamžitě působí. Při velmi silném a častém refluxu vám může lékař předepsat antirefluxní umělé mléko, které je jinak volně dostupné v lékárnách. Jde o výtažek ze svatojánského chleba ve formě prášku, který dítěti podáváte ve vodě nebo mateřském mléce.

Reflux může mít mnoho podob a rovněž frekvence zvracení je u každého kojence různá. Některé maminky popisují, že jejich dítě zvrací obloukem až několik desítek centimetrů. Reflux u kojenců však může mít i poněkud klidnější projevy, kdy dítěti mléko pouze stéká po bradě. V každém případě jde ve všech případech o reflux, se kterým je možné při praktikování výše popsaných postupů „bojovat“.

Reflux u kojenců postupně mizí po čtvrtém měsíci, kdy je záklopka konečně připravena v plné míře plnit svoji funkci.