Poloha na tygříka

Poloha na tygříka

Poloha na tygříka se nazývá speciální držení kojence, které hraje důležitou roli při odříhnutí. Tento název se odvíjí od polohy, ve které lehává tygr na větvích stromů.

Tato pro dítě příjemná poloha spočívá v držení dítěte na jedné ruce, na které dítě leží a hlavičkou se opírá do vašeho lokte. Horní i dolní končetiny mu tak pohodlně směřují k zemi.

reklama
Poloha na odříhnutí miminka

Vaše ruka by neměla dítě tlačit v oblastech bříška, protože by mu to mohlo způsobit trávicí potíže vedoucí až ke zvrácení potravy. K dítěti tisknete vaši ruku v partiích pod hlavičkou a na zadečku. Ze strany jeho zádíček jej pak přitahujete k vašemu tělu. Dítě je v bezpečí, a ač se vám to možná při prvních pokusech nebude zdát, nehrozí, že by vám snad mohlo vyklouznout a zranit se.

Může Vás zajímat
Novorozenecká kolika, Kojení novorozence, Mateřské mléko, Reflux

Poloha na tygříka skutečně není žádným složitým úkonem, který byste nezvládli dokonale provádět do několika málo vteřin. Je nutné mít na paměti, že dítě by se o vaše tělo nemělo opírat svými zády. Jeho hlavní váha spočívá na vaší ruce. Vedle toho, že je poloha na tygříka ideální pro odříhnutí, nutí dítě nenuceně a nenásilně zapojovat šíjové svaly. Tyto svaly používá při rozhlížení po bezprostředním okolí, což mu tato poloha ideálně umožňuje.

Pokud vám z tohoto popisu není zcela jasné, jak by měla optimální poloha na tygříka vypadat, doporučujeme podívat na fotografie či nákres, kterých je na internetu jistě dostatek. Obvykle však tuto polohu doporučují a rovněž demonstrují sestřičky ihned po porodu. Novopečená matka má tak dostatek času se s ní seznámit a doma ji pak realizovat bez sebemenších problémů.

Poloha na tygříka se doporučuje využívat přibližně do tří měsíců věku dítěte. Vedle odříhnutí pomáhá také předcházet případnému nadýmání, kterému se v této fázi vývoje nevyhne téměř žádné dítě. Tuto polohu lze samozřejmě praktikovat i u dalších dětí, ale ty se už většinou dokážou spolykaného vzduchu při kojení zbavit i bez vaší pomoci. K tomu je nutné brát v úvahu, že nosit starší a těžší děti na jedné ruce nemusí být pro rodiče zrovna příliš pohodlné.

reklama
Podělte se s námi o své zkušenosti a rady ( diskutuj a vyhraj )
Poloha na tygříka Diskuse

Může Vás také zajímat
Reflux u kojenců
Novorozenecká kolika

Související články
Zánět prsu u kojící matky
Kojení novorozence
Koupání miminka
Růst zubů u kojenců a batolat