Novorozenecká kolika

Novorozenecká kolika

Novorozenecká kolika je odborný termín pro nadměrnou plynatost kojenců. Podle odborníků se objevuje u novorozenců a může trvat další tři až čtyři měsíce.

Příznaky koliky jsou zřejmé na první pohled. Dítě se kroutí, červená, zatíná pěstičky, kope nožičkami a samozřejmě usedavě pláče. Může jít o bolestivý proces trvající pár minut, ale i několik hodin. Spouštěcím mechanismem nadměrného nadýmání může být polykání vzduchu při kojení, nadýmavá strava matky a v ojedinělých případech i alergie.

reklama
Novorozenecká kolika je přirozený proces

Nelze však říci, že může matka koliku svého dítěte na sto procent ovlivnit. Ani důsledné dodržování stravování není zárukou, že vaše dítě nepropláče celou noc. Přesto je optimální, pokud matky v době kojení nekonzumují luštěniny, čerstvé pečivo a další potraviny, u kterých mají vypozorováno, že zvyšují jejich nadýmavost. Na základě několika výzkumů se obecně tvrdí, že novorozenecká kolika se týká nejméně třetiny všech děti ve věku do tří měsíců. Ve skutečnosti bude toto procento ještě o několik procentních bodů vyšší.

Na novorozeneckou koliku se doporučuje popíjet fenyklový čaj, lékaři dětem předepisují různé kapky. Stejně jako se nedá nadměrné nadýmání absolutně potlačit skrze „nezávadný“ jídelníček, ani tyto preparáty ovšem nedokážou kojence plně ochránit. Vedle zmíněného fenyklového čaje a několika variant kapek se doporučuje s dítětem cvičit. Takové cviky obnášejí pravidelné pokrčování dolních končetin směrem k bříšku a zpět. Pomoci mohou také jemné masáže a vlažné zábaly, které se pokládají přímo na nafouklé bříško.

Novorozeneckou koliku pomůže zmírnit: BioGaia ProTectis, BabyCalm, sab simplex, Espumisan, Infacol.

Kojenecká kolika

Projevy novorozenecké koliky mohou být pro nezkušeného rodiče doslova k nevydržení. Je třeba však pamatovat na to, že novorozenec má snížený práh bolestivosti. Není ještě schopen pochopit, proč má bolesti a nervy drásajícím pláčem reaguje v podstatě na vše neznámé, co jej nějakým způsobem omezuje. Není proto nutné při každém zaplakání brát dítě okamžitě k lékaři. Ani ten, bohužel, nemůže přijít se spásným řešením, které od něj rodiče obvykle očekávají.

I u novorozenecké kolik tedy platí, že čas je nejlepším lékařem. Po prvních třech až čtyřech měsících nadměrné a pravidelné nadýmání v drtivé většině případů mizí a kojenec i rodiče si mohou konečně oddechnout. Tedy až do doby, kdy je začne trápit zase něco jiného, chtělo by se s nadsázkou dodat na samotný závěr tohoto textu.

reklama
Podělte se s námi o své zkušenosti a rady ( diskutuj a vyhraj )
Novorozenecká kolika Diskuse

Může Vás také zajímat
Poloha na tygříka, Reflux, Kojení novorozence

Související články
Plavání kojenců a batolat
Koupání miminka
Apgar skóre
Mateřské mléko
Umělé mléko
Opruzeniny u kojenců
Péče o pupeční pahýl
Přetahování předkožky u chlapců
Zrak novorozence
Škytavka u novorozenců
Procházky s novorozencem

Wikipedia: Novorozenec