Kojení novorozence

Kojení novorozence

Kojení novorozence je pro většinu maminek, bez velkého přehánění, jednou z nejdůležitějších věcí na světě. Maminkám na něm ovšem často záleží tolik, že se jím zbytečně příliš stresují.

Faktem zůstává, že kojení novorozence není žádná snadná aktivita. Především na samém začátku dělá maminkám větší či menší problémy. Zatímco před rokem 1989 se kojení novorozence nepřikládal až takový význam, dnes je tato činnost považována za klíčovou a nezastupitelnou. Dokonce vznikají tzv. „baby friendly“ porodnice, které spolupracují s Laktační ligou. Pod tímto označením se skrývá organizace zabývající se podporou kojení v porodnicích. V těchto porodnicích se přikládá dítě k prsu matky hned po narození.

reklama
Kojení – to nejlepší pro novorozence

Samotné mateřské mléko se však v prsu vytvoří až během dvou až tří dnů. Na počátku by mělo být maminkám odborníky ukázáno, jak správně kojit. Trpělivost je v této fázi skutečně důležitá, protože, jak již bylo řečeno na začátku tohoto textu, nemusí se to podařit hned na první pokus. A to platí jak o maminkách, tak především o jejich čerstvě narozených ratolestech. Kojení novorozence je v každém případě přirozené, správné a v neposlední řadě zdravé. Je vědecky prokázáno, že kojené děti mají silnější imunitu a bývají více odolně vůči virům a bacilům.

Kojení novorozence s sebou přináší celou řadu možných problémů. Jedním z nich je zánět bradavky, jenž se nazývá retence. Jejím důsledkem může být horečka a velká citlivost postižené bradavky. Způsobená je tím, že se v místě mléko zadržuje a dítě jej nemůže správně sát. Žena tedy musí mechanicky mléko odsávat sama, aby se vše uvolnilo. V počáteční fázi probíhá obvykle kojení jednou za tři hodiny. V tuto dobu je nutné, aby se prso vždy úplně vyprázdnilo. Pokud je dítě není schopné úplně vysát, je vhodné použít mechanickou či elektronickou odsávačku. Ve druhém případě jde o poměrně finančně značnou investici, ale dnes již existuje spousta firem, které tyto odsávačky za mírný poplatek zapůjčují.

Zvládnout správně techniku kojení je základ a matka by jej měla po opuštění porodnice obstojně zvládat. Určitě se tedy vyplatí se vyptávat a nenechat se odbýt. V některých případech se kojení přesto nedaří. Buď se matce tvoří málo mléka, či je dítě příliš slabé, aby je vysálo. Ani v takovém případě není třeba zoufat si. Maminky by si za této situace rozhodně neměly nic vyčítat. Spousta dětí kojených nikdy nebylo a v žádném případě se to u nich negativně neprojevilo. Zkrátka a dobře, i v případě kojení záleží především na přírodě. Ta si nenechá poroučet.

reklama
Podělte se s námi o své zkušenosti a rady ( diskutuj a vyhraj )
Kojení novorozence Diskuse

Může Vás zajímat
Novorozenecká kolika, Reflux

Související články
Začínáme s příkrmy
Kdy začít s příkrmy
Mateřské mléko
Poloha na tygříka
Škytavka u novorozenců