Kdy začít s příkrmy

Kdy začít s příkrmy

Na otázku, kdy začít s příkrmy, nelze úplně jednoznačně odpovědět. Vždy záleží na tom, koho se ptáte a také na tom, jestli je dítě kojené či nikoli.

Výrobci obecně na svých produktech určených kojencům tvrdí, že lze jejich příkrmy podávat již od ukončeného čtvrtého měsíce. Lékaři jsou zase vesměs za jedno, že takto brzy je vhodné přikrmovat pouze děti, které nejsou kojené. V ostatních případech doporučují začít s příkrmy až od ukončeného šestého měsíce.

reklama
Příkrmy kdy a jak začít

Prvním příkrmem jsou obvykle ovocné kašičky, které je možné dnes dostat v mnoha příchutích. Stačí uvařit vodu a kašičku v ní rozmíchat. Optimální je dávat je dítěti k večeři. Stejně tak se dá ovšem přikrmovat i zeleninou. Neexistuje přesná odpověď, jestli je lepší začít se zeleninovými příkrmy či kašičkami. Toto rozhodnutí je již na každé mamince. V případě zeleninového příkrmu se vybírá nenadýmavá zelenina. Konkrétně tedy mrkev, brambory, dýně, řepa či cuketa.

Po několika týdnech může maminka přidat do zeleniny maso. Doporučuje se kuřecí, krůtí, králičí či hovězí. Obohatit dětský jídelníček o ryby je vhodné až od jednoho roku výše. Dítě by mělo jíst pětkrát denně, mělo by tedy kromě snídaně, obědu a večeře dostávat dvě svačiny. Na dopolední či odpolední svačinu je možné dítěti dát ovocné přesnídávky či jogurt. Na trhu je opět nepřeberný výběr příchutí od různých výrobců. Dítě by mělo sice dostávat i cukr, ale v přiměřeném množství. Pokud zvolíte ovocné výživy ve vyšší cenové relaci, máte na výběr i výživy bez cukru.

Ideální pro takto malé dítě ovšem samozřejmě je, aby mu vařila maminka, byť některé kupované zeleninové, masové či ovocné výživy jsou kvalitní. Jídlo by mělo být vařené pouze na vodě, bez přidání oleje či koření. Jedno z mála koření, které lze v rozumné míře přidávat téměř od samého počátku, je mletý kmín. Jakmile dítě dosáhne věku jednoho roku, může se postupně začít přidávat běžné koření. Samozřejmě s výjimkou chilli a podobných ostrých koření.

Dítě by mělo v neposlední řadě mít i pitný režim. I poté, co dítěti přidáváte příkrmy, je vhodné jim k pití nabízet mléko. Před dovršením jednoho roku se dítěti podává speciální kojenecké mléko. Po jednom roce lze dávat i obyčejné kravské mléko, které se však vždy musí převařit. V parných dnech lze dítěti dávat k pití v malém množství převařenou vodu či speciální dětský čaj.

reklama
Podělte se s námi o své zkušenosti a rady ( diskutuj a vyhraj )
Kdy začít s příkrmy Diskuse

Může Vás také zajímat
Polévky pro děti

Související články
Začínáme s příkrmy
Recepty pro děti
Plavání kojenců a batolat
Péče o dítě
Dětské nemoci